Psycholog dla starszych i młodzieży

Dorastanie to czas trudny dla każdego młodego człowieka. To okres, w którym nastolatek poznaje nowe wzorce, autorytety i osoby mające na niego wpływ. Zmienia również środowisko, bo szuka czegoś innego niż to, co spotyka w bezpiecznym domu. Dąży do uzyskania akceptacji wśród rówieśników i identyfikacji z grupą.

W czasie dorastania młody człowiek konfrontuje znane mu wyobrażenia i przekonania z rzeczywistym światem. Efektem tego często jest zmiana nastawienia do własnej osoby oraz najbliższego otoczenia. Występuje nasilenie krytycyzmu objawiającego się w postaci niekorzystnej oceny siebie, a także otoczenia.

To również moment, kiedy odzywają się potrzeby seksualne. Napięcie z nimi związane narasta, ponieważ na ogół nie mogą zostać zaspokojone. Stany chwiejności emocjonalnej, pierwsze miłości oraz rozstania i związane z tym silne emocje to także aspekt charakterystyczny dla okresu dorastania, który może być powodem burzy hormonalnej. Dojrzewanie wpływa nie tylko na sferę psychiki młodego człowieka, ale również w znacznym stopniu zmienia się jego fizyczność (leczenie bulimii Warszawa), ciało i cały organizm.

Tak duża porcja zmian, emocji i wahań sprawia, że młodzież często samodzielnie sobie z tym nie radzi. Efektem tego są konflikty między innymi z rodzicami, rodzeństwem, z którymi nie może dojść do porozumienia. W tym czasie młodzi ludzie pod wpływem problemów izolują się od otoczenia, znajdują sobie złe towarzystwo, które wprowadza je w różnego typu nałogi – psycholog DDA Warszawa, zerknijcie tu.

Jeśli rodzic dostrzeże niepokojące objawy w zachowaniu dziecka, powinien podjąć stosowne działania. Początkowo warto spróbować zwykłej rozmowy i dotarcia do syna lub córki osobiście. Niestety nie zawsze się to udaje, więc warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. W ośrodku w Warszawie przyjmuje psycholog dla młodzieży. Specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów i udzielaniu wsparcia młodym osobom w różnorodnych sytuacjach życiowych, również w trakcie dorastania.