Herbaty zdrowotne, dlaczego warto je pić?

Herbata jest bardzo popularnym napojem. Być może nie jest tak doceniana jak kawa, jednak towarzyszy nam w codziennym życiu równie często. Pijemy ją zarówno w domu, jak i w pracy. Istnieje wiele jej rodzajów, a każdy z nich ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jedną z herbat zdrowotnych jest rumiankowa. Jest ona często spożywana wtedy, gdy odczuwany jest niepokój. Jest to sprawdzony, naturalny środek uspokajający. Piją ją również te osoby, które zmagają się z bezsennością. Zdecydowanie łatwiej jest zasnąć wtedy, gdy czujesz się odprężony po wypiciu herbaty rumiankowej. Inną zaletą tego rodzaju herbaty zdrowotnej jest korzystny wpływ na żołądek. Jeżeli masz problemy dotyczące właśnie tego organu, pomyśl również o możliwości regularnego picia herbaty z mięty pieprzowej. Jest to również skuteczny lek na wstydliwą przypadłość, jaką jest nieświeży oddech. Jedną z najpopularniejszych herbat zdrowotnych jest jej zielona odmiana.

Znaną właściwością tego napoju jest pozytywny wpływ na nastrój osoby, która go spożywa. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku złego samopoczucia utrzymującego się przez długi czas sama herbata może nie wystarczyć. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć porady lekarza. Alergikom można polecić herbatę pokrzywową. Nie można jej nazwać lekiem na alergię, z pewnością byłoby to nadużyciem. Na pewno osłabia ona jednak jej objawy, takie jak katar lub uczucie drapania w gardle – zobaczcie też na herbaty rooibos. W tym przypadku również zalecany jest kontakt z lekarzem, ponieważ sama herbata zdrowotna może nie wystarczyć. Kolejny rodzaj herbaty, o którym koniecznie trzeba wspomnieć to jej czarna odmiana. Zbadano jej właściwości i okazało się, że może skutecznie opóźnić pojawienie się cukrzycy. Ma również korzystny wpływ na skórę. Należy pamiętać o tym, żeby nie dodawać do niej mleka i zbyt dużej ilości cukru. Warto również odnotować, że wśród wszystkich herbat zdrowotnych to właśnie jej czarna odmiana posiada najwięcej kofeiny, jeżeli dokonamy przeliczenia na gram. Niektórzy nazywają ją z tego powodu nieco słabszą wersją kawy.