Szafran, niesamowita przyprawa – gdzie ją kupić?

Najdroższą przyprawę na świecie, czyli szafran pozyskuje się z „krokusa szafranowego”. Oficjalna łacińska nazwa tej rośliny to Crocus sativus.

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi ta przyprawa. Jedną z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji jest Grecja. Obecnie najczęściej uprawiana jest w takich krajach, jak Iran, Maroko oraz Indie. Ile kosztuje szafran w Polsce? Podobnie jak na całym świecie, tak i w naszym kraju nie jest to niska kwota. Dlaczego ta przyprawa jest aż tak droga? Wynika to ze specyfiki zbiorów tej rośliny. Krokus kwitnie jesienią przez bardzo krótki czas. Gdy tylko kwiat zakwitnie, musi zostać zebrany. W przeciwnym wypadku prawie od razu zaczyna więdnąć. W każdym kwiecie krokusa można znaleźć tylko trzy znamiona.

Aby możliwe było uzyskanie zaledwie kilku gramów szafranu konieczne jest ponad 50 000 kwiatów. Zbiór nie odbywa się przy zastosowaniu maszyn. Jest to praca wykonywana ręcznie, co dodatkowo podnosi koszt przeprowadzenia zbiorów. Posiadając takie informacje łatwiej zrozumieć dlaczego szafran jest tak drogi. Różne jego odmiany nieco się od siebie różnią. Azafran, czyli szafran hiszpański posiada specyficzny piżmowy aromat. W smaku wyraźnie wyczuwalna jest nuta miodu.

Szafran uprawiany w Iranie nosi nazwę sargol. Warto odnotować, że w tym kraju nie używa się środków chemicznych do uprawy tej rośliny. Irański szafran nie zawiera więc konserwantów ani pestycydów. Jeżeli chodzi o szafran grecki, posiada on specyficzny smak. Wśród wszystkich odmian tej przyprawy ta jest najbardziej gorzka. Cały czas trwają badania naukowe nad leczniczym wpływem szafranu. Według wielu naukowców ta przyprawa może zostać wykorzystana w leczeniu łagodnej oraz umiarkowanej depresji. Konieczne są jednak dalsze badania, które przyniosą konkretną odpowiedź na pytanie o wpływ szafranu na nastrój człowieka.

Również w Polsce ten temat budzi duże zainteresowanie. Dowodem na to jest liczba artykułów o najdroższej przyprawie na świecie, jakie pojawiają się na polskich portalach internetowych. Wydaje się, że ten temat w dalszym ciągu będzie budził duże zainteresowanie.

Szafran kupicie tu: https://emandaryn.pl/product/szafran-02-g/